Rząd wprowadza politykę „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania zasad w czasie koronawirusa

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podczas wtorkowej konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, przedstawili nowe rozwiązania, umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji, które pomogą w lepszym zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

Miejsce na Twoją reklamę

„Zero Tolerancji” dla nieprzestrzegania norm sanitarno-epidemiologicznych.

„Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek” – powiedział minister Adam Niedzielski.

  • Każda osoba która nie będzie nosiła maseczki w miejscach gdzie jest to wymagane, będzie z całą surowością karana mandatem w wysokości nawet 500 zł.
  • Jeżeli z powodów zdrowotnych nie możesz nosić maseczki, musisz przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający dysfunkcję / niepełnosprawność.
  • Część lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, udostępniało swoją przestrzeń w tym celu. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które tego zakażą.

Od soboty obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. Na konferencji zapowiedziano również, alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będą wykorzystywane do tego, by informować mieszkańców poszczególnych miejscowości o włączeniu ich do czerwonej lub żółtej strefy. Miałyby być one wysyłane w piątek po południu – strefy wchodzą w życie w sobotę. Minister zdrowia przyznał, że gdyby decyzje o strefach były podejmowane dzisiaj, byłoby ich w całej Polsce ponad 100.

W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. (…) Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są wprowadzane systematycznie w czasie, to nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane. Nie zawsze te normy współżycia społecznego, bo tak już traktuję noszenie maseczki, są przestrzegane przez wszystkich – tłumaczył.

Źródła:
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-bez-maseczki-tylko-z-zaswiadczeniem-od-lekarza-minister-zero,nId,4776555
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zero-tolerancji-dla-nieprzestrzegajacych-zasad-bezpieczenstwa

Dodaj komentarz

Bądź na bieżąco z informacjami

Polub nasz fanpage na Facebooku.