Wybory parlamentarne w Polsce

Wybory parlamentarne 2019 – głosowanie za granicą instrukcja krok po kroku

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Głosowanie w wyborach, w szczególności parlamentarnych, jest podstawowym obowiązkiem każdego obywatela Polski. Czasem jednak zdarza się, że w momencie głosowanie znajdujemy się poza granicami naszego kraju. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjście, gdyż w wielu krajach tworzone są komisje, w których można oddać swój głos. Poniższa instrukcja przedstawi krok po kroku co trzeba zrobić aby, aby oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych 2019.

Kto i jak może głosować za granicą?

Poza granicami Polski głosować może każda osoba, która jest do tego uprawniona w kraju, jednak muszą one zostać wpisane do spisu wyborców, sporządzanego przez konsula. Zgłoszenia trzeba dokonać najpóźniej do 10 października (włącznie) pisemnie, ustnie, za pomocą faksu, telefonu, lub mailowo. W wyborach w tym roku można się również zgłosić przez elektroniczny system e-wybory dostępnego po kliknięciu w ten link: https://ewybory.msz.gov.pl/

Dla osób chcących zgłosić się przez system inny niż e-wybory, w piśmie trzeba uwzględnić następujące rzeczy:

 • nazwisko i imię,
 • imię ojca,
 • datę urodzenia,
 • numer ewidencyjny PESEL,
 • oznaczenie miejsca pobytu za granicą,
 • numer ważnego polskiego paszportu i datę jego wydania (bądź dowodu osobistego, jeżeli znajdujemy się w kraju strefy Schengen),
 • miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców.

Niestety na podstawie ustawy z dnia 11 stycznia 2018 roku nie można już głosować korespondencyjnie, co cieszyło się dużą popularnością od 2011 roku kiedy zostało wprowadzone. Zmianom sprzeciwił się Rzecznik Praw Obywatelskich, gdyż jego zdaniem stanowi to poważne osłabienie gwarancji zasady powszechności wyborów.

Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu wyborców.

Zgłosiłem się na e-wybory, co dalej?

W przypadku zgłoszenia się na stronie powinno otrzymać się maila z potwierdzeniem, oraz lokalizacją wybranej komisji. Potem nie zostaje nam nic innego jak udanie się 13 października w to miejsce i oddanie ważnego głosu. Mieszkając obu Amerykach należy jednak pamiętać, że przez zmianę czasu głosowanie odbywa się już 12 października, w godzinach 7.00-21.00 czasu miejscowego.

W jakich krajach stworzone zostały komisje?

Na mocy rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych utworzonych zostało 320 zagranicznych obwodów do głosowania. Obejmują one znaczną większość krajów, w których mieszkają Polacy. Zazwyczaj komisje wyborcze znajdować się będą w ambasadach, jednak poza tym w wielu krajach możemy zagłosować w Domach Polskich, parafiach, konsulatach, polskich centrach kulturalnych itd. Przykładowo w Wielkiej Brytanii miejsc takich będzie aż 53, w USA 48, a w Niemczech w 23. Możemy głosować znajdując się nawet w tak egzotycznych krajach jak Afganistan, Chile czy Korea Północna (aczkolwiek tam liczba zarejestrowanych wyborców na ten moment wynosi 0).

Na kogo głosuję za granicą?

Wyborcy przebywający w trakcie wyborów za granicą głosują na kandydatów do Sejmu z okręgu nr 19 w Warszawie, z liczbą mandatów 20. Główni kandydaci w tym okręgu to:

 1. PSL – Bartoszewski Władysław
 2. PiS – Kaczyński Jarosław
 3. SLD – Zandberg Adrian
 4. KWiN – Korwin-Mikke Janusz
 5. Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni – Kidawa-Błońska Małgorzata

Pełną listę kandydatów do Sejmu z okręgu nr 19 można znaleźć w tym miejscu (https://wybory.gov.pl/sejmsenat2019/pl/kandydaci/sejm/19)

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi