Ciekawostki UK

Ciekawostki na temat Wielkiej Brytanii

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Wielka Brytania to naprawdę ciekawy kraj, który naprawdę często jest odwiedzany przez Polaków. Niektórzy nazywają nawet Londyn 17 województwem. W tym artykule postaram się państwu przybliżyć trochę ten kraj. Jednak zamiast nudnych, suchych faktów przytoczę kilka ciekawostek, które sprawią, że Wielka Brytania stanie się nam bliższa.

Statystki

Obiecałem, że nie będzie suchych faktów. Jednak na sam start przedstawię państwu kilka liczb na temat tego kraju. Wielka Brytania to największa wyspa starego kontynentu. Jest niewiele mniejsza od Polski. Jak wszyscy wiemy, herbata jest napojem, który tam króluje. Rocznie sprzedawanych jest około 55 miliardów torebek herbaty. W 2015 roku płaca minimalna za godzinę wynosiła 6,7 funta, czyli około 40 zł, a stopa bezrobocia oscylowała wokół 5,3%. Aby przejść na emeryturę, kobiety muszą mieć skończone 62 lata i 4 miesiące, a mężczyźni równo 65 lat.

Królowa

Jeszcze do niedawna królowa decydowała niemalże o wszystkim. Na przestrzeni lat to się jednak zmieniło i teraz pełni jedynie funkcje reprezentacyjne. Bierze udział w różnych uroczystościach, przyjmuje gości i po prostu się uśmiecha. Ma jednak możliwość odwoływania i mianowania ministrów, może przyznać czy też odebrać paszport bądź wypowiedzieć wojnę. Poza Wielką Brytanią królowa jest właścicielką ponad 30 terytoriów. Mimo tego, że w rzeczywistości rządy znajdują się w rękach prezydentów, to monarcha brytyjski jest uważany za głowę państwa.

Kate Middleton

Na przestrzeni lat stała się ona wzorem dla wielu Brytyjek. Większość jej kreacji po kilku dniach od ukazania, będziemy mogli znaleźć w sklepach. Zwykłe mieszkanki Wielkiej Brytanii wydają średnio około 250 funtów, aby choć troszkę zbliżyć się wyglądem do Kate. Wielu fryzjerów czesze swoje klientki tak, aby, jak najbardziej upodobnić się do Kate.

Militaria

Warto zauważyć, że Wielka Brytania posiada 5, najsilniejszą armię na całym świecie. Posiada ona około 400 czołgów, 250 000 żołnierzy, 900 samolotów odrzutowych czy 360 helikopterów, a do jej floty morskiej należy ponad 65 okrętów.

Niecodzienne przepisy

Wielka Brytania jako jedyny kraj starego kontynentu nie posiada zatwierdzonej konstytucji. Do 2007 roku osoby głuche, głupie czy obłąkane nie mogły uczestniczyć w wyborach. Zbierając grzyby w Wielkiej Brytanii, złamiemy prawo, tak samo zakazane jest umieranie w gmachu parlamentu.

Polacy

Na terenie Wielkiej Brytanii, na stałe mieszka około 500 000 polaków.

Alkohol

W czasach średniowiecznych, mieszkańcy Wielkiej Brytanii pili do śniadania piwo. Za narodowy alkohol uznaje się szkocką whisky, wino bądź gin.

Edukacja

Rozpoczyna się ona w wieku 5 lat i trwa 12.

Ciekawa nazwa miasta

Jedno z miast w Północnej Walii ma najdłuższą nazwę w Europie. W przetłumaczeniu znaczy ona „Kościół Świętej Marii w dziupli białej Leszczyny przy wartkim wirze wodnym dodał Kościół Świętego Tysilio przy Czerwonej jaskini”.

Dość stary dom.

Znaleziony przez archeologów dom w Yorkshire ma ponad 10500 lat.

Wielka Brytania to naprawdę ciekawy kraj i warto mu się bliżej przyjrzeć. Te kilka ciekawostek to tylko kropla w morzu tego, czego możemy się dowiedzieć.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi