Lord Vader

Szwedzki napastnik, zabijając nauczyciela i ucznia mieczem, był przebrany za Lorda Vadera

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Zamaskowany napastnik wtargnął do szkoły w Kronan w Trollhattan, na północ od Goteborga. W ataku zginął jeden z pracujących w szkole nauczycieli. Ranne zostały ponadto cztery osoby. Do szpitala z poważnymi ranami kłutymi trafiło dwóch chłopców, w wieku 11 i 15 lat.

Mężczyzna przyszedł do szkoły przebrany za Lorda Vadera, jednego z bohaterów filmu “Gwiezdne Wojny”, był ubrany na czarno, miał na sobie pelerynę i charakterystyczną maskę, był uzbrojony w miecz. Niczego niepodejrzewający uczniowie potraktowali jego obecność jako żart z okazji zbliżającego się Halloween i robili mu zdjęcia. W sieci pojawiła się także fotografia napastnika pozującego z dwoma uśmiechniętymi nastolatkami.

Chwilę później 21-latek zaatakował w szkolnej kawiarni, krzycząc “Jestem twoim ojcem” (cytat pochodzi z jednej z kultowych scen “Gwiezdnych Wojen”). Część świadków twierdzi, że mężczyzna włączył “przerażającą” muzykę, która kojarzyła się z Halloween. Uczennica o imieniu Sara, która sfotografowała Petterssona, relacjonuje, że jeden z nauczycieli kazał mu opuścić teren szkoły, bo dzieci się go bały. Wtedy napastnik przebił go mieczem

Sprawca kierował się motywami rasistowskimi. Komendant policji Niclas Hallgren powiedział, że “na podstawie tego, co znaleziono w czasie przeszukiwania jego mieszkania, i jego zachowania podczas ataku” służby powzięły przekonanie, że napastnik kierował się pobudkami rasistowskimi. Dodał, że wskazuje na to m.in. sposób, “w jaki sprawca wybierał swoje ofiary”.

Napastnik, postrzelony przez policję, zmarł w szpitalu.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi