Rząd wprowadza politykę “zero tolerancji” dla nieprzestrzegania zasad w czasie koronawirusa

Podczas wtorkowej konferencji prasowej nowy minister zdrowia Adam Niedzielski oraz komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, przedstawili nowe rozwiązania, umożliwiające lepszą egzekucję obowiązujących restrykcji, które pomogą w lepszym zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.
“Zero Tolerancji” dla nieprzestrzegania norm sanitarno-epidemiologicznych.

“Chcemy ogłosić politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania tych surowych zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM: dezynfekcji, dystansu i maseczek” – powiedział minister Adam Niedzielski.

Każda osoba która nie będzie nosiła maseczki w miejscach gdzie jest to wymagane, będzie z całą surowością karana mandatem w wysokości nawet 500 zł.
Jeżeli z powodów zdrowotnych nie możesz nosić maseczki, musisz przedstawić odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający dysfunkcję / niepełnosprawność.
Część lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, udostępniało swoją przestrzeń w tym celu. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które tego zakażą.

Od soboty obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. Na konferencji zapowiedziano również, alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa będą wykorzystywane do tego, by informować mieszkańców poszczególnych miejscowości o włączeniu ich do czerwonej lub żółtej strefy. Miałyby być one wysyłane w piątek po południu – strefy wchodzą w życie w sobotę. Minister zdrowia przyznał, że gdyby decyzje o strefach były podejmowane dzisiaj, byłoby ich w całej Polsce ponad 100.

W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. (…) Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski

Mimo tego, że od dłuższego czasu staramy się przekonywać o tym, z jakim niebezpieczeństwem mamy do czynienia, jak ważne jest stosowanie środków prewencyjnych: zachowanie dystansu, noszenie maseczki, jak ogromne znaczenie ma przestrzeganie obostrzeń, które są wprowadzane systematycznie w czasie, to nie zawsze te obostrzenia są przestrzegane. Nie zawsze te normy współżycia społecznego, bo tak już traktuję noszenie maseczki, są przestrzegane przez wszystkich – tłumaczył.

Źródła:
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-bez-maseczki-tylko-z-zaswiadczeniem-od-lekarza-minister-zero,nId,4776555
https://www.gov.pl/web/zdrowie/zero-tolerancji-dla-nieprzestrzegajacych-zasad-bezpieczenstwa

REKLAMA