Rząd planuje wprowadzić obowiązkowy CoronaPas w publicznych miejscach pracy

Rząd chce rozszerzyć obecne przepisy dotyczące koronapas (przepustki zdrowotnej Covid-19) na miejsca pracy w sektorze publicznym.

Na spotkaniu informacyjnym w piątek minister zdrowia Magnus Heunicke powiedział, że rząd zamierza wprowadzić wymóg posiadania ważnej koronapas w miejscach pracy, rozszerzając obecne przepisy dotyczące dokumentacji w barach, restauracjach i na imprezach.

Aby rozszerzone zasady weszły w życie, parlament musi najpierw przegłosować projekt ustawy przedłożony przez rząd w tym tygodniu.

Dodatkowo minister chce, aby doradcza rządowa komisja epidemiologiczna przyjrzała się możliwości zażądania koronapas w szerszym zakresie niż ma to miejsce obecnie. Heunicke powiedział również, że chce, aby Komisja rozważyła, czy można skrócić okres, w którym ujemny test Covid-19 może zapewnić ważną koronapas.

Obecnie osoby nieszczepione mogą trzymać ważne koronapy przez 96 godzin w wyniku ujemnego testu PCR lub 72 godziny w przypadku szybkiego testu antygenowego.

„To dużo czasu i wiemy, że wariant Delta może przekazać infekcję (wcześniej)” – powiedział minister.

Porozumienie między rządem a organizacjami związkowymi w zeszłym tygodniu utorowało drogę do projektu ustawy, przedłożonego w czwartek, który pozwoli prywatnym firmom żądać od swoich pracowników okazania ważnej korony.

Jeśli zostanie uchwalony, rząd zastosuje go w zakładach pracy sektora publicznego.

REKLAMA