Norwegia ciekawostki

Norwegia – ciekawostki

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Allemansrätten (prawo wszystkich ludzi) to niepisane prawo obowiązujące w Norwegii, a także w Szwecji i Finlandii, którego treścią jest zagwarantowanie każdemu człowiekowi dostępu do natury, której ten jest integralną częścią. W praktyce sprowadza się ono do możliwości korzystania z lasów prywatnych i państwowych, zbierania w nich owoców i grzybów, pływania, chodzenia po górach, a także możliwości biwakowania przez jedną noc na prywatnej posesji bez zgody właściciela, o ile oczywiście nie narusza to prawa do jego prywatności. Dłuższe biwakowanie wymaga jednak uzyskania jego zgody. Każdorazowo odległość, jaką należy zachować od najbliższego domostwa, musi wynosić minimum 150 metrów. Z tego też powodu domki (tzw.hytty) zazwyczaj nie są ogrodzone.
Niemal cała norweska energia elektryczna pozyskiwana jest za pomocą elektrowni wodnych.
W Norwegii można pić wodę z kranu i dostać ją za darmo w restauracjach.
Norwegowie są szczególnie wyczuleni na przestrzeganie przepisów prawa i znajduje to odzwierciedlenie w konsekwencjach, z jakimi muszą się liczyć osoby siadające za kierownicę pod wpływem alkoholu. W Norwegii jest to bowiem traktowane jako działanie, mające na celu uśmiercenie kogoś. Na karę za takie działanie składają się zazwyczaj równolegle: pozbawienie wolności, grzywna i odebranie prawa jazdy.
A nawiązując do alkoholu… W Norwegii jest to produkt ekskluzywny. Za pół litra wódki zapłacimy tam w przeliczeniu od ok. 130 zł wzwyż. Nadto w każdą niedzielę i w dniu wyborów obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. W tygodniu można go kupić do godziny 20:00, w soboty- do godziny 18:00.
W niedzielę w Norwegii obowiązuje zakaz handlu.
Norweskie więzienia są wyjątkowo komfortowe dla więźniów- warunki są wręcz hotelowe. Cele są jasne, wyposażone, posiadają dostęp do internetu i telewizji.
Po zamachu dokonanym przez Breivika większość sklepów podjęła decyzję o wycofaniu ze swojej oferty brutalnych gier komputerowych.
Preikestolen- to najsłynniejszy norweski klif, zwany też „kamiennym pulpitem”. Liczącą 25 x 25 metrów półkę skalną, wznoszącą się przeszło 600 metrów nad wodami Lysefjordu co roku odwiedzają setki turystów. Zaliczana jest jako jeden z najpiękniejszym punktów widokowych świata.
Norweskie miasto- Rjukan- posiada własne „sztuczne słońce”. Składa się na niego system luster zasilanych energią słoneczką i wiatrem, wybudowany w 2013 roku. Jego celem jest rozświetlenie centrum miasta, które każdej zimy, będąc otoczonym stromymi, górskimi zboczami, pogrążało się w ciemnościach.
Svalbard to norweska prowincja w Arktyce, którą zamieszkuje ok. 3000 niedźwiedzi polarnych i jedynie ok. 2600 ludzi.
Czerwony kolor na norweskiej fladze oznacza krew przelaną za jej niepodległość, niebieski zaś- wodę, stanowiącą nieodzowny element jej krajobrazu.
Publiczne norweskie uczelnie świadczą usługi w zakresie edukacji bezpłatnie, bez względu na posiadane obywatelstwo.
Norweska Polonia liczy ok. 95 000 osób, co stanowi prawie 2% całej populacji.
Norwegowie są nacją stawiającą duży nacisk na aktywność fizyczną i przekazują zamiłowanie do niej z pokolenia na pokolenie.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi