Najsłynniejsi norwedzy

10 najsławniejszych Norwegów

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Norwegia jest najsłabiej zaludnionym krajem europejskim, mimo to pochodzi z niej mnóstwo słynnych osób, których nazwiska rozpoznawalne są na całym świecie. Wśród znanych Norwegów znajdziemy artystów, sportowców, pisarzy czy podróżników.

Marit Bjorgen

Fanom sportów zimowych nie trzeba jej przedstawiać! Jedną z najbardziej rozpoznawalnych Norweżek jest biegaczka narciarska, Marit Bjorgen. Ta debiutująca pod koniec lat 90. XX wieku sportsmenka jest najbardziej utytułowaną sprinterką w historii Pucharu Świata i aż ośmiokrotną mistrzynią olimpijską. Można rzec, że jej osiągnięcia są niezliczone. Złośliwi sądzą, że Marit zawdzięcza sukcesy lekom na astmę, które musi stosować właśnie ze względu na chorobę i na które dostawała pozwolenie, jednak już od kilku lat stosowanie specyfiku używanego przez Norweżkę jest legalne bez pozwolenia.

Edvard Munch

Chyba każdy kojarzy obraz o krótkim tytule „Krzyk”. To ekspresjonistyczne dzieło zostało namalowane w 1893 roku przez Edvarda Muncha, najsłynniejszego malarza Norwegii. Był także prekursorem grafiki barwnej. Przyjaźnił się z polskim pisarzem, Stanisławem Przybyszewskim. W Oslo znajduje się Muzeum Muncha, poświęcone w całości twórczości i życiu artysty.

John Friedriksen

Friedriksen jest miliarderem, najbogatszym Norwegiem. Jest właścicielem największej na świecie floty tankowców. Posiada udziały w wielu znanych firmach, takich jak Mowi czy Golden Ocean Group. Ze względu na podatki przyjął obywatelstwo cypryjskie.

Jo Nesbo

Ten norweski pisarz jest niewątpliwie jednym z mistrzów kryminałów. Każdy miłośnik dobrej literatury kojarzy powieści, których głównym bohaterem jest Harry Hole. Książki Nesbo zostały przetłumaczone na wiele języków, a sam autor jest wszechstronnie uzdolniony: w młodości grał w klubie piłkarskim, pisze teksty piosenek, gra i śpiewa w zespole, a z wykształcenia jest ekonomistą.

Roald Amundsen

Słynny badacz polarny i podróżnik, który dokonał imponującego osiągnięcia: jako pierwszy człowiek zdobył w 1911 roku biegun południowy. To nie był jego pierwszy wyczyn: kilka lat wcześniej był pierwszą osobą, która przebyła Przejście Północno-Zachodnie, czyli drogę łączącą Ocean Atlantycki z Oceanem Spokojnym.

Adolf Gustav Vigeland

Norweski rzeźbiarz, który pobierał nauki u niekwestionowanego francuskiego mistrza rzeźby – Augusta Rodina. Wraz ze swoimi współpracownikami stworzył słynny Park Vigelanda w Oslo, w którym można podziwiać jego rzeźby.

Knut Hamsun

Kontrowersyjny norweski pisarz, laureat Nagrody Nobla, modernista lubujący się w powieści psychologicznej. Jego twórczość cieszyła się dużym uznaniem, w przeciwieństwie do jego poglądów, za które Norwedzy się wstydzą. Zarówno przed II wojną światową jak i w jej trakcie był wielbicielem Adolfa Hitlera, otwarcie popierał działania nazistów, przez co został uznany za zdrajcę.

Therese Johaug

Therese jest jedną z najlepszych biegaczek narciarskich i piętnastokrotną medalistką mistrzostw świata. Niziutka (162 cm wzrostu) blondynka uważana jest za jedną z najpiękniejszych kobiet w Norwegii. Oprócz wielu imponujących osiągnięć sportowych Therese udziela się również charytatywnie: jest ambasadorką organizacji Right To Play

Thor Heyerdahl

Wybitny naukowiec, który udowodnił, że można płynąć przez oceany na… tratwie! Na podstawie konstrukcji tratwy Inków zmontował swoją tratwę, na której w 1947 roku przepłynął Ocean Spokojny. Później przepłynął przez Ocean Atlantycki, również na tratwie.

Liv Ullmann

Jedna z najbardziej znanych norweskich aktorek i reżyserek. Ma na koncie wiele głównych ról, Złoty Glob za rolę w „Emigrantach” i dwie nominacje do Oscara.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi