Norwegia wstrzyma dotacje dla gmin, które wprowadziły strefy wolne od LGBT

Polskie gminy, które wprowadziły tzw. „strefy wolne od LGBT”, stracą potężne środki z Funduszy Norweskich. – Takie deklaracje nie są zgodne z wartościami, na których opiera się europejska współpraca. Chodzi o fundusze Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Funduszy EOG), czyli tak zwane fundusze norweskie. Składają się na nie środki, które Norwegia, Lichtenstein i Islandia w zamian za udział we wspólnym obszarze UE przekazują krajom UE bezzwrotnie jako formę pomocy rozwojowej. Polska jest ich największym beneficjentem.
Norweska Minister Spraw Zagranicznych Ine Eriksen Soreide oświadczyła.

Kraśnik i gminy z podobnymi deklaracjami nie otrzymały wsparcia projektowego w bieżącym okresie finansowania i nie otrzymają takiego wsparcia, dopóki te deklaracje będą ważne. Dotyczy to również wszystkich instytucji znajdujących się pod kontrolą władz miejskich

Gmina Kraśnik pomimo tego, że może stracić nawet 9 milionów złotych dotacji z funduszy norweskich, zdecydowała że wycofa się z uchwalenia w Kraśniku strefy wolnej od ideologii LGBT (stosunkiem 11/9 głosów). Oznacza to, że Kraśnik pozostanie strefą wolną od ideologii LGT nawet za cenę utraty dotacji z funduszy norweskich, w tym przypadku jest to od 3 do 9 milionów euro. Przeważyły głosy radnych PiS, mówiących o szantażu finansowym i wartościach katolickich, które nie są na sprzedaż.
Strefy wolne od ideologii LGBT w Polsce

W Polsce obecnie mamy uchwalonych 106 stref wolnych od ideologii LGBT, składających się z gmin, powiatów a nawet z pięciu województw, część z nich uchwalono w formie rezolucji „przeciwko ideologii LGBT”, inne w postacie „Samorządowej Karty Praw Rodziny” stworzonej przez pracowników „Orde Iuris” pierwsza z nich powstała w Świdniku w 2019 roku.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Napiszcie w komentarzach

REKLAMA