Najsłynniejsze osoby z niemiec

Najsławniejsze osoby z Niemiec

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Lukas Podolski

Lukas Podolski to niemiecki piłkarz polskiego pochodzenia. Urodził się w Gliwicach, w których stawiał pierwsze kroki na drodze do zawodowej kariery za sprawą swojego ojca – Waldemara. W 2014 roku został mistrzem świata wraz z reprezentacją Niemiec, jednocześnie podkreślił, że ten sukces jest w pewnym stopniu także dla Polski. Jego marzeniem jest zakończenie kariery sportowca w polskim klubie Piast Gliwice. Podolski angażuje się również społecznie. Jest założycielem kilku świetlic dla dzieci w Warszawie, które odwiedza osobiście oraz dba o ich potrzeby finansowe.
Adolf Hitler

Adolf Hitler to jedna z najpopularniejszych postaci wywodząca się z Niemiec. Kanclerz, wódz oraz naczelny dowódca Wehrmachtu. Znany przede wszystkim ze swojej mrocznej działalności i planu całkowitej likwidacji Żydów. Mniejsza liczba osób zna jego ddziałalność sprzed bycia wodzem Rzeszy. Lata młodzieńce upłynęły Hitlerowi pod znakiem fascynacji sztuką. Dużym zawodem były dla Hitlera nieudane próby dostania się do wiedeńskiej szkoły artystycznej. Jego najbardziej znanym dziełem jest „Maryja z Dzieciątkiem Jezus”. Hitler to także uczestnik I wojny światowej, gdzie brał w osławionej bitwie pod Ypres. Jego przemówienia charakteryzowały się płomiennym językiem i zręcznym korzystaniem z zasad socjotechniki – wpływania na ludzi.
Ludwig van Beethoven

Uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki na przestrzeni dziejów. Już w wieku 4 lat dostrzeżono muzyczny potencjał Ludwiga, który zaczął być równany do rówieśnika – Wolfganga Amadeusza Mozarta. W wieku 25 lat Ludwig zachorował na głuchotę, jednak nie zrezygnował ze swojej pasji. Pomimo początkowego kryzysu psychicznego ( myśli samobójcze), to właśnie po okresie zachorowania stworzył najpiękniejsze i najbardziej popularne utwory tj. V i IX symfonia Beethovena.
Michael Schumacher

Michael Schumacher to jeden z najbardziej znanych niemieckich sportowców. Siedmiokrotny mistrz świata w Formule 1 to rekordzista pod względem liczby zwycięstw (91). W swojej karierze sportowej nie uniknął kontrowersji. W 1994 roku w wyścigu decydującym o mistrzostwie zderzył się z Damonem Hillem, który był drugi w klasyfikacji. Zdarzenie uznano za incydent wyścigowy, a echa wypadku nie milknęły jeszcze przez długi czas.
Karol Marks

Jeden z najsłynniejszych filozofów niemieckich. W trakcie nauki w gimnazjum wielokrotnie zawstydzał swoich nauczycieli wiedzą oraz inteligencją. Jego najsłynniejszym dziełem jest „manifest komunistyczny” w ,którym zawarł główne założenia socjalizmu – równość, walka klas oraz własność państwowa. Zanegował zasadność istnienia religii, którą traktował jako „opium dla mas”. Jego poglądy stały się podstawą do funkcjonowania komunizmu.
Otto von Bismarck

Otto von Bismarck to znany niemiecki polityk, dowódca i mąż stanu. Ze względu na świetny zmysł polityczny i upodobanie do działania według zasad został nazwany „Żelaznym kanclerzem”. Swoje umiejętności pokazał w bitwie prusko – austriackiej, w której mniej liczne wojska pruskie zdecydowanie pokonały armię austriacką. Warto podkreślić, że po zwycięstwie zatrzymał triumfalny marsz na Wiedeń, co miało niebagatelne znaczenie w póżniejszym zjednoczeniu Niemiec. Warto dodać, że Otto znał podstawowe zwroty po polsku. Do swojej żony zwykł mawiać „malinko”.
Angela Merkel

Jedna z najbardziej znanych współczesnych kobiet. Niemiecka polityk i kanclerz Niemiec, która przez 18 lat stała na czele największej niemieckiej partii. W 2011 roku wybrana została kobietą roku według „Forbesa”. Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA została uznaną za liderkę grupy państw, które sprzeciwiają się polityce prezydenta.
Albert Einstein

Albert Einstein to wybitny fizyk. W 1921r. został wyróżniony przez komisję, która decydowała o przyznaniu nagrody nobla. Swoją sławę zawdzięcza opisaniu zjawiska fotoelektrycznego,a nie mniej ważna teoria względności jest znana wszystkim pod postacią wzoru E=MC2. Albert swoje dokonania mógł urzeczywistnić dzięki wysokiemu ilorazowi inteligencji (162).
Rudolf Diesel

Wybitny niemiecki konstruktor i przedstawiciel inżynierii. Po wybuchu francusko – pruskiej w 1870 został zmuszony do opuszczenia Francji i wyjazdu do Augsburgu, gdzie uczył się kupiectwa. Jego światowa sława miała swój początek w produkcji silnika wysokoprężnego – Diesla. W 1913 podróżował statkiem do angielskiego Harwich, po dopłynięciu nie było go jednak na pokładzie. Do dziś pozostają dwie teorie jego śmierci – samobójstwo lub zamach.
Johann Wolfgang von Goethe

Najwybitniejszy przedstawiciel poetów niemieckich w XVIII wieku. Jego romantyczne utwory takie jak „Cierpienia Młodego Wertera” czy „Faust”, do tej pory stanowią między innymi w Polsce element w wykazie lektur ponadgimnazjalnych. Zasłynął myślą „Miej nawet mały rozum, ale swój”.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi