niemcy ciekawostki

Ciekawostki na temat Niemiec

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Naprawdę sporo polaków emigruje do Niemiec. Jest to kraj, w którym wbrew pozorom, bardzo dużo się dzieje. W każdym kraju znajdziemy ciekawe tradycje czy zwyczaje. W tym artykule pod lupę weźmiemy naszych zachodnich sąsiadów.

Oświata

W Niemczech, ze względu na dużą liczbę przerw od nauki w roku szkolnym, wakacje trwają tylko 6 tygodni. Jeśli chodzi o skalę ocen, to jest dokładnie na odwrót w porównaniu do Polski, 6 jest oceną najniższą, a 1 najwyższą. Obowiązek szkolny obowiązuje od 6 roku życia do 18.

Kuchnia

Chyba każdy słyszał o słynnym Oktoberfest. Rozpoczyna się on w ostatni weekend września i trwa 16 dni. Według przepisów festiwalu jedynymi sprzedawcami mogą być osoby warzące piwo według Bawarskiego Prawa Czystości z 1487 roku. Piwa są sprzedawane w pojemnych, litrowych kuflach. 10 euro, tyle wyniosła średnia cena za piwo w roku 2014. Festiwal odwiedza około sześciorga milionów ludzi, którzy spożywają około 5 milionów litrów piwa. W Bawarii piwo oficjalnie uznaje się za jedzenie. Tradycyjnym, niemieckim śniadaniem jest biała kiełbasa i kawa. W Niemczech znajdziemy około 300 gatunków chleba i aż 1000 odmian kiełbasy.

Prawo

Jeśli prowadzimy samochód, to w naszej krwi nie może znajdować się więcej niż 0,5 promila alkoholu. Podczas świąt, wszystkie sklepy są zamknięte, a zakupy można robić tylko na stacjach benzynowych. W przypadku próby ucieczki z więzienia, więzień nie zostanie dodatkowo ukarany, gdyż każdy człowiek pragnie wolności. W przeciwieństwie do innych krajów, w Niemczech nie jest zakazane spożywanie alkoholu na ulicy. Możemy zostać ukarani mandatem za użycie gestu środkowego palca.

Fałszywe przystanki autobusowe

Powstało ich całkiem sporo, na terenie całych Niemiec w okolicach domów starców. Pacjenci chorujący na Alzheimera, zdezorientowani, próbując wrócić do domu, docierali na taki przystanek. Personel docierał na przystanek i oferował choremu schronienie oraz kubek ciepłej herbaty aż do przyjazdu autobusu. Po upływie jakiegoś czasu, ze względu na chorobę, pacjenci zapominali, że w ogóle tam byli.

Kciuk w górę

Gest ten został spopularyzowany właśnie w Niemczech. Był stosowany jako gest ochronny przez wojowników, którzy nie byli w stanie ściskać broni bez kciuka.

Zaginiona kasa o numerze 04.

Borussia Dortmund, czyli jeden z najpopularniejszych klubów w Niemczech. Wszyscy doskonale znamy ten klub ze względu na nasze polskie trio, które niegdyś tam grało. Co ciekawe udając się do sklepu Borussii, nie znajdziemy w nim kasy numer 04. Powodem jest odwieczna rywalizacja z Schalke 04.

Hugo Boss

Chyba każdy kojarzy tego producenta ubrań. Mało kto jednak wie, że to właśnie ten projektant, szył rzeczy dla Trzeciej Rzeszy.

Najwyższa katedra na świecie

Znajduje się ona w Ulm, jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku i mierzy 162 metry wysokości.

Niemcy to naprawdę interesujący naród. Historycznie jest to kraj dość mocno powiązany z naszym, dlatego warto przybliżyć sobie niektóre rzeczy. To, co dzisiaj państwu przedstawiłem to naprawdę niewiele, kultura niemiecka posiada wiele ciekawych zagadnień.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi