Nie posiadasz konta? Zarejestruj się

Logowanie

W Danii trwa Pride Week – święto osób LGBT

Jak co roku w Danii organizowany jest PRIDE WEEK – jest to święto osób LGBT – w tym roku wypada ono 17 – 23 Sierpnia. Główna parada równości oraz większość imprez i wydarzeń kulturowych organizowane jest w Kopenhadze, która przez najbliższy tydzień jest ubrana w tęczowych kolorach. Wiele znanych osób ze świata LGBT przybyło własnie na to święto.

Również sporo firm na różne sposoby okazało swoje wsparcie (również finansowe) całej imprezie, zmieniając np. logo marki na tęczową wersję na czas trwania PRIDE WEEK, ze sponsorów można wymienić: Netto, 7 eleven, TDC, Coca Cola, Matas czy Mc Donalds.

Nie zabrakło również Polskiego akcentu.

Marianne Vind – Duńska poseł do europarlamentu, przed Polską ambasadą zorganizowała demonstrację, którą opisała na Facebooku:

W Polsce kilka miast wprowadziło strefy wolne od LGBT. To jest naruszenie prawa do swobodnego życia i kochania, i jest to zarówno niedopuszczalne, jak i nieludzkie. Dlatego demonstruje przed Polską ambasadą, tak długo i tak głośno, dopóki Polska i ich spiskowcy nie zmienią zdania. W UE musimy stanowczo stawiać czoła różnorodności i praw człowieka!

Mieszkańcy Kopenhagi podobnie jak reszta Danii uznawani są za jednych z najbardziej tolerancyjnych społeczności na świecie względem osób LGBT. Dania jako pierwszy kraj w europie zalegalizowała związki osób tej samej płci, pary homoseksualne w Danii mogą zawierać związki małżeńskie oraz adoptować dzieci.

Kilka informacji z Wikipedii:

  • Duńskie prawo gwarantuje ogólny zakaz dyskryminacji przez wzgląd na orientację seksualną. Został on zawarty w kodeksie karnym i obejmuje różne dziedziny życia. Przepisy te obowiązują w kraju od 1987 roku.
  • Podobny zakaz został również zawarty w 1996 roku w kodeksie pracy. Geje, lesbijki i biseksualiści nie są wykluczeni ze służby wojskowej z powodu swojej orientacji seksualnej.
  • Duńskie przepisy prawne przyznają prawo osobom do ubiegania się o azyl polityczny z powodu prześladowań przez wzgląd na orientacje seksualną we własnym kraju.
  • Duński Kościół protestancki jest jednym z najbardziej otwartych wobec par homoseksualnych kościołów na świecie. Od 1995 roku rozpoczął udzielanie błogosławieństw (nie małżeństw) parom homoseksualnym.

Dodaj komentarz

Udostępnij post:

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

PODOBNE TEMATY