Duńsku Rząd chce przywrócić wymagania dotyczące paszportu COVID-19

Rząd Danii powiedział w poniedziałek wieczorem, że chce ponownie wprowadzić wymóg okazywania ważnej koronapas, krajowej karty zdrowia Covid-19, w klubach nocnych, barach, restauracjach i na dużych imprezach.

Rząd popiera podniesienie Covid-19 do statusu „krytycznego zagrożenia dla społeczeństwa” w poniedziałek wieczorem, co pozwala na wprowadzenie ograniczeń. To utorowałoby drogę do powrotu koronapasów.

W briefingu premier Mette Frederiksen potwierdziła, że ​​rząd chce ponownie wprowadzić wymogi dotyczące okazywania ważnej koronapas w barach i restauracjach oraz uczestniczenia w niektórych wydarzeniach w Danii. Wymagania dotyczące Coronapas zostały zniesione we wrześniu po tym, jak zostały wprowadzone wiosną.

„Nie możemy pozwolić, aby wirus szalał w Danii” – powiedział Frederiksen.

Minister zdrowia Magnus Heunicke potwierdził, że ważna koronapas będzie potrzebna w klubach nocnych, kawiarniach, w autobusach imprezowych oraz w pomieszczeniach, w których serwowane są jedzenie i napoje.

Karnet zdrowotny będzie również wymagany na imprezach halowych na ponad 200 widzów oraz imprezach plenerowych na ponad 2000 widzów.

Frederiksen wezwał również do zaszczepienia większej liczby osób w Danii przeciwko Covid-19.

„Nie można tego wystarczająco jasno powiedzieć. Ci z was, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni: zróbcie to – powiedziała.

„Dla was wszystkich, którzy nie są zaszczepieni, (rzeczy) staną się trudniejsze. I tak właśnie myślę, że powinno być – dodała.

Obecnie w Danii wskaźnik szczepień przeciwko Covid-19 wynosi nieco ponad 75 procent.

Koronapas służy do dokumentowania niedawnego negatywnego testu na Covid-19 lub odporności na wirusa z powodu szczepienia lub niedawnego wyzdrowienia z infekcji.

Okres, w którym wcześniejsza infekcja może stanowić podstawę ważnej koronapy, zostanie skrócony z 12 miesięcy do 6 miesięcy, powiedział Heunicke podczas briefingu.

Przepisy wymagające przepustki będą obowiązywać osoby powyżej 15 roku życia, w zmianie z wcześniejszego minimalnego wieku 16 lat.

Doradcza komisja epidemiologiczna rządu wcześniej w poniedziałek zaleciła zmianę statusu Covid-19 z „choroby zakaźnej” na „krytyczne zagrożenie” dla społeczeństwa. To odwrócenie ruchu we wrześniu, kiedy zniesiono wcześniejsze ograniczenia.

W poniedziałkowym briefingu rząd potwierdził, że zgadza się z zaleceniem Komisji.

Duńskie prawo wymaga teraz, aby epidemia miała status krytycznego zagrożenia dla społeczeństwa, aby rząd mógł wprowadzić ograniczenia, takie jak mandaty na maskę na twarz, limity montażowe i blokady, a także wymogi dotyczące koronapas.

Większość w parlamencie nie może sprzeciwiać się stanowisku rządu, aby podwyższony poziom zagrożenia wszedł w życie. W praktyce oznacza to, że parlamentarna komisja ds. epidemii (po duńsku udvalg, nie mylić z komisją, komisja) musi poprzeć ten ruch.

W skład komisji parlamentarnej wchodzą przedstawiciele wszystkich partii, a większość musi poprzeć każdą zmianę. Ta komisja ma zająć się tą sprawą na posiedzeniu we wtorek.

Niektóre partie konserwatywne wcześniej wyrażały zastrzeżenia co do ponownego uczynienia Covid-19 „krytycznym zagrożeniem”, otwierając drzwi do restrykcji. W chwili pisania tego tekstu nie jest jasne, czy większość obecnie popiera zmianę.

W związku ze wzrostem liczby infekcji w listopadzie wzrosło wołanie o przywrócenie niektórych środków przeciwko wirusowi w Danii.

Eksperci w zeszłym tygodniu wezwali do ponownego wprowadzenia karnetu zdrowotnego, wraz z używaniem masek na twarz, jako sposobu na ograniczenie infekcji „tu i teraz”. Dyrektor duńskiego urzędu zdrowia Søren Brostrøm wezwał w piątek polityków do przywrócenia koronapas.

REKLAMA