Duńskie służby przejęły 750 tys. paczek papierosów. Były ukryte w polskiej ciężarówce

750 tys. paczek papierosów przechwyciły połączone siły duńskiej policji oraz urzędów podatkowego i celnego w pobliżu miasta Frøslev tuż przy granicy z Niemcami. Kontrabanda znajdowała się w polskiej ciężarówce, którą jechało pod dwóch Bułgarów i Ukraińców. Śledczy zwrócili uwagę, że jest to największa konfiskata nielegalnych wyrobów tytoniowych, w ostatnich latach.

Do udaremnienia rekordowego przemytu doszło jakiś czas temu, ale duńskie służby nie ujawniały tej informacji próbując ustalić kim byli dostawcy papierosów. I gdzie zostały wyprodukowane. Według jednej z wersji, 750 tys. paczek papierosów marki Forman, przywieziono z Europy Południowej. Najprawdopodobniej z Grecji, gdzie ponad co piąty wypalony papieros pochodzi z pokątnych źródeł. Produkowanych jest tam wiele podróbek najbardziej znanych marek wielkich koncernów tytoniowych.

W każdym razie na trop przemytu natrafili pracownicy duńskiej Agencji Podatkowej, analizując dane z Paneuropejskiego Systemu Przemieszczania i Kontroli Wyrobów Akcyzowych (EMCS). W tym przypadku duńskie organy podatkowe wiedziały, że w drodze do duńskiej firmy z południowej Europy znajduje się 15 milionów papierosów.

Pracownicy Agencji Podatkowej ustalili, że odbiorca 750 tys. paczek papierosów, nie wykupił banderol potwierdzających legalność transakcji. W ten sposób państwo duńskie straciłoby 26 mln koron, tytułem niezapłaconej akcyzy.

W akcji przejęcie nielegalnych papierosów, służby podatkowe wspierała Służba Celna i policja. Co ciekawe, w polskiej ciężarówce zatrzymano dwóch Bułgarów oraz dwóch Ukraińców. Najprawdopodobniej byli tylko „wozakami”, czyli kierowcami wynajętymi do tego, kursu specjalnego.

REKLAMA