Duńskie MSZ odradza wyjazdów do Polski

W czwartek 15 października duńskie MSZ zakwalifikowało Polskę, Włochy i Bułgarię a także małych kilka państw San Marino, Watykanu i Liechtensteinu do kategorii państw „pomarańczowych”. Oznacza to NOWE ZASADY WJAZDU, które będą obowiązywały od soboty 17 października od godz. 00:00.

Dodatkowo rozszerza się lista szwedzkich regionów, w których odradza się niepotrzebne podróże. Dotyczy to 12 z 21 regionów Szwecji: cztery nowe Dalarna, Gotland, Jönköping i Östergötland.

W ten sposób sześć krajów i cztery szwedzkie regiony zostaną zaznaczone na pomarańczowo na mapie przewodników turystycznych Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Według MSZ oznacza to:

Zagrożenia są tak poważne, że powinieneś mieć specjalne powody, aby odwiedzić ten obszar / kraj”.

Pozostały cztery kraje, które nie są pomarańczowe lub w Szwecji znajdują się pomarańczowe części kraju. Są to Cypr, Grecja, Niemcy i Norwegia.

Do tej pory Litwa miała status pomarańczowy, ponieważ kraj wprowadził 14-dniową kwarantannę dla wszystkich podróżujących z Danii na Litwę. Jednak w czwartek liczba infekcji na Litwie wzrosła do tego stopnia że kraj uzyskał pomarańczowy status w wyniku skoku infekcji (a nie względów politycznych jak wcześniej).

Jednym z kluczowych elementów, na których MSZ opiera swoje wytyczne, jest liczba zarażonych osób w danym kraju. Jeśli w ciągu tygodnia pojawi się więcej niż 30 nowych przypadków infekcji na 100 000 mieszkańców, kraj zmieni kolor na pomarańczowy.

Co to oznacza?

  • Dla osób niebędących rezydentami w Danii, warunkiem wjazdu do DK będzie udokumentowanie ważnego powodu wjazdu (np. spotkanie biznesowe, ważne sprawy rodzinne, rozprawa sądowa). Informacja nt. definicji „ważnego powodu wjazdu” znajduje się pod linkiem: https://coronasmitte.dk/…/persons-resident-in-banned…. W tym przypadku zalecenie testu/samoizolacji nie obowiązuje.
  • Dla obywateli polskich będących rezydentami w Danii i dla osób powracających z Polski, DK zaleca samoizolację do czasu otrzymania negatywnego testu na COVID-19. W praktyce oznacza to, że pracodawcy oraz szkoły zobowiązują pracowników i uczniów do wykonania testu na obecność COVID-19 oraz do samoizolacji do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu. Niektórzy pracodawcy oraz szkoły mogą jednak zastrzec, że konieczna będzie samoizolacja pomimo wykonania testu.
  • Obywatele polscy pracujący w Danii i cyklicznie podróżujący między Polską i Danią są zobowiązani do przedstawienia umowy o pracę lub potwierdzenia statusu rezydenta (tzw. Sygesikringsbevis).
Źródło: https://www.facebook.com/PolensAmbassade
REKLAMA