Duński rząd chce wprowadzić kolejne restrykcje do walki z koronawirusem

W oczekiwaniu na zatwierdzenie przez parlamentarną komisję epidemiologiczną nowe zasady i wytyczne dotyczące Covid-19, głównie dotyczące używania masek na twarz i przepustki zdrowotnej coronapas, mogą wkrótce wejść w życie w Danii.

Minister zdrowia Magnus Heunicke potwierdził na konferencji prasowej ministerstwa w środę, że rząd będzie starał się ponownie wprowadzić przepisy dotyczące masek na twarz, wymagające noszenia odzieży ochronnej w transporcie publicznym i w sklepach.

Można również rozszerzyć przepisy dotyczące przepustki zdrowotnej coronapas Covid-19.

Ze względu na sposób, w jaki działa obecnie duńskie prawo dotyczące ograniczeń społecznych podczas epidemii, parlamentarny Komitet Epidemii nie może sprzeciwiać się środkom proponowanym przez rząd, aby środki te weszły w życie. Wydaje się, że ten krok zostanie oczyszczony po spotkaniu komisji w czwartek.

Jeśli komisja zatwierdzi środki, mogą one wejść w życie od poniedziałku 29 listopada, powiedział w środę Heunicke.
Powrót masek na twarz

Rząd chce ponownie wprowadzić wymagania dotyczące masek na twarz w transporcie publicznym, w supermarketach i innych miejscach konsumenckich, takich jak centra handlowe i sklepy.

Maski będą również wymagane w placówkach opieki zdrowotnej i społecznej, takich jak szpitale, kliniki i opieka środowiskowa.
Krótszy okres ważności koronapas dla negatywnych testów Covid

Oprócz zwrotu masek na twarz rząd chce zmienić przepisy dotyczące przepustki zdrowotnej Covid-19 stosowanej w Danii, koronapas.

W szczególności okres, w którym ujemny wynik testu Covid-19 daje ważny wynik koronapasu, zostanie skrócony do 72 godzin w przypadku ujemnego testu PCR i 48 godzin w przypadku ujemnego szybkiego testu antygenowego.

Obecnie osoby nieszczepione mogą trzymać ważne koronapy przez 96 godzin w wyniku ujemnego testu PCR lub 72 godziny w przypadku szybkiego testu antygenowego.
Coronapas wymagane w większej liczbie miejsc i na mniejszych imprezach

Imprezy, na których uczestnicy lub widzowie muszą okazać ważne koronapas, będą miały maksymalną frekwencję 100 w pomieszczeniach i 1000 na zewnątrz. Limity te wynoszą odpowiednio 200 i 2000 zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Karnet zdrowotny zostanie również rozszerzony, aby obowiązywać w miejscach pracy sektora publicznego oraz w szkołach zawodowych i młodzieżowych (voksenog ungdomsuddannelser), a także u fryzjerów, tatuatorów, solariów i podobnych usług. Odwiedzający domy opieki nad osobami starszymi będą również zobowiązani do przedstawienia koronapas.

Obecnie jest wymagany w barach, kawiarniach, restauracjach i na dużych imprezach.
Program przyspieszonych szczepień przypominających

Zostaną podjęte wysiłki w celu zwiększenia wydajności szczepień w celu przyspieszenia programu przypominającego, powiedział szef duńskiego urzędu zdrowia Søren Brostrøm na środowym spotkaniu informacyjnym. Władze zdrowia chcą, aby szczepienia przypominające były podawane sześć miesięcy po zakończeniu początkowego kursu.

„Teraz będzie większe tempo, aby więcej osób mogło otrzymać trzecią dawkę iw ciągu tygodnia umówić się na szczepienie (wzmacniające) w ich własnym regionie” – powiedział Brostrøm.

Obecny brak dostępnych miejsc do szczepień wstrzymuje niektóre obszary. Heunicke powiedział, że gminy mogą wykorzystywać obiekty takie jak hale sportowe jako ośrodki szczepień.

REKLAMA