Wzrost PKB w Danii

Wzrost PKB Danii za 2018 rok o 23 mld koron wyższy niż wcześniej wyliczono

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Duńska gospodarka radziła sobie w ostatnich trzech latach zdecydowanie lepiej, niż to wcześniej szacowano. Wzrost PKB okazał się aż o 23 mld koron wyższy i nie wyniósł 1,5%, ale 2,4%.

Porównując nowy wynik duńskiej gospodarki za ostatni rok z pozostałymi krajami naszego kontynentu, nie ma powodów do euforii: wzrost o 2,4 punkty procentowe klasyfikuje Danię w jednej trzeciej zestawienia. Jednak patrząc na 1,5% przed poprawką, które dawało Danii czwarty najgorszy wynik w Europie (tylko przed Włochami, Wielką Brytanią i Norwegią), i tak jest to dobra wiadomość. 2,4% wzrostu, oznacza szybszy rozwój duńskiej gospodarki niż francuskiej, czy niemieckiej i, co może ważniejsze, niż średnia dla całej Unii (2%).

Dla porównania Polska gospodarka jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w Europie: wzrost 5,1% daje nam trzecią pozycję w Europie, za Maltą (6,8%) i Irlandią (8,1%).

To jednak nie zmienia faktu, że Dania pozostaje w czołówce najbogatszych krajów Unii: w 2018 roku PKB per capita wyniosło 47 550. W porównaniu, PKB per capita Polski to obecnie 12 430. Nasz kraj przy obecnym wzroście osiągnie poziom duńskiej gospodarki za dwadzieścia-trzydzieści lat.

Teoretycznie, suma dodatkowych 23 mld koron to 4 000 koron więcej w kieszeni przeciętnego Sørensena, niż wcześniej szacowano. Z drugiej jednak strony, poprawka wyniku PKB za ubiegły rok oznacza, że rząd będzie musiał znaleźć dodatkowe środki na składki do NATO, czy UE – ich wielkość zależna jest bowiem od wysokości PKB. A to już mniej radosna strona poprawki w PKB za ubiegły rok.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi