Nowe przepisy w Danii od 2020

Nowy rok – nowe przepisy – co nowego w Danii w 2020

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Nowy rok w Danii przyniósł również nowe przepisy w różnych dziedzinach naszego życia, o to co duński rząd przygotował na 2020 🙂

Wcześniejsza emerytura dla najciężej pracujących pracowników fizycznych

Kluczową kwestią dla rządzących socjaldemokratów są obecnie obowiązujące nowe przepisy emerytalne, które umożliwiają osobom, które doznały trwałych uszczerbków na zdrowiu wynikających z ich wcześniejszej pracy, mogą to być np budowlańcy którzy mają problemy z kręgosłupem. Takie osoby mogą ubiegać się o emeryturę o 6 lat wcześniej niż pozostali, jednak musieli przepracować co najmniej 20 – 25 lat w pełnym wymiarze czasu.

W języku duńskim istnieje specyficzny termin oznaczający koniec kariery w wymagającej fizycznie pracy: nedslidte – w dosłownym tłumaczeniu „ludzie zmęczeni”.

Podatek od orzechów został zniesiony

Już w 2017 roku uchwalono ustawę o zniesieniu podatku od orzechów, jednak wprowadzano ją stopniowo, z dniem 1 stycznia tego roku podatek został całkowicie zniesiony.  Spowoduje to obniżenie kosztów dla producentów, a tym samym oszczędności przeniesione na konsumentów. Paczka migdałów może kosztować 5 koron mniej niż cena z 2018 roku, pisze DR.

Plastikowe torby na zakupy będą droższe

Opłata zastosowana do plastikowych toreb w supermarketach wzrosła trzykrotnie z 22 koron za kilogram do 66 koron za kilogram. Oznacza to, że sklepy będą teraz pobierać 4 korony za plastikową torbę na zakupy.

Obowiązkowy program emerytalny dla osób na zasiłku socjalnym

Osoby, które otrzymają zasiłek socjalny, taki jak podstawowa forma wsparcia dla bezrobotnych (kontanthjælp) lub ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (dagpenge), wkrótce będą mogły zobaczyć składkę na swoją emerytury z tego dochodu.

Składka wynosi 0,3% dochodu w 2020 r. I będzie rosła rocznie do 2030 r., Kiedy to osiągnie 3,3%. Składka zostanie wpłacona przez państwo, więc nie będzie obniżki miesięcznej kwoty otrzymanej.

Nowe ograniczenie prędkości dla ciężarówek

Limit prędkości dla ciężarówek na drogach duńskich został zwiększony z 70 kilometrów na godzinę do 80 kilometrów na godzinę na drogach w słabo zaludnionych obszarach i na dwupasmowych drogach ekspresowych. Jednak władze lokalne mogą nadal ograniczać ograniczenia prędkości w obszarach, w których uznają, że 80 km / h jest zbyt szybkie.

Zasady dotyczą przyczep i przyczep kempingowych oraz samochodów ciężarowych.

Usprawniono zasady dotyczące nieobecności w szkole

Obecnie każde dziecko uczęszczające do duńskiej szkoły jest codziennie rejstrowane. Jeśli dziecko ma niezatwierdzony wskaźnik nieobecności wynoszący 15 procent lub więcej to dyrektorzy szkół są zobowiązani do informowania o tym władz miejskich

Nieprzestrzeganie minimalnej frekwencji może spowodować kwartalne wycofanie świadczenia z zabezpieczenia społecznego dla rodzin z dziećmi, børnecheck.

Nowe zasady dla osób szukających pracy

Osoby otrzymujące zasiłki z ubezpieczenia społecznego, gdy były bez pracy, były zobowiązane na podstawie starych zasad, aby co tydzień sprawdzały witrynę Jobnet.dk pod kątem proponowanych prac, do których mogłyby się ubiegać. Ta zasada już nie istnieje.

Kolejna zmiana zasad oznacza, że ​​obowiązkowe podania o pracę nie są już wymagane w ostatnich sześciu tygodniach otrzymywania świadczeń przed rozpoczęciem nowej pracy, urlopem rodzicielskim, programem fleksjob lub niektórymi rodzajami emerytur, w tym emerytury państwowej.

Gotówka dla rodzin o niskich dochodach

Wprowadzono nowy środek tymczasowy, mający na celu pomoc rodzinom, których dochód jest zbliżony do granicy ubóstwa. Zasada jest tymczasowa, ponieważ powołana przez rząd komisja pracuje obecnie nad nowymi zaleceniami dotyczącymi struktury zabezpieczenia społecznego w taki sposób, aby chronić dzieci przed ubóstwem.

Tymczasowej pomocy można udzielić rodzinom z dziećmi w wieku 0–14 lat, które podlegają obowiązującym przepisom ograniczającym zasiłek dla bezrobotnych (kontanthjælpsloftet) lub zmniejszone zabezpieczenie społeczne nowo przybyłych uchodźców i ich rodzin (integrationsydelsen).

Jest to kwota wolna od podatku w wysokości od 550 do 700 koron miesięcznie i szacuje się, że obejmuje 14 300 rodzin – czyli 27 900 dzieci.

Źródło: https://www.thelocal.dk/20200102/new-laws-heres-what-changes-in-denmark-in-2020

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi