Ciekawostki dania

10 zaskakujących faktów, których nie wiedziałeś o Danii

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy myślisz „Dania”? Klocki Lego? A może śledzie w każdej postaci? Ten północny kraj oferuje o wiele więcej! Jako niewielkie, skandynawskie państwo nie stanowi głównego celu podróży Europejczyków. Z pewnością zasługuje jednak na uwagę. Skrywa bowiem wiele niespodzianek, które być może zachęcą Cię do odwiedzenia tego zdumiewającego miejsca.

  1. Jedno z najszczęśliwszych państw świata.

Od wielu lat Dania plasuje się w czołówce specjalnego raportu ONZ – World Happiness Report. Dla porównania Polsce w tym roku przypadła dopiero czterdziesta pozycja. Co sprawia, że w Danii żyje się tak dobrze? Bliskie więzi sąsiedzkie, długie urlopy wychowawcze dla obojga rodziców, kultywowanie zdrowego trybu życia – to tylko niektóre powody. W stolicy kraju, Kopenhadze, znajduje się nawet unikatowy w skali światowej Instytut Badań nad Szczęściem.

  1. Hygge – ciesz się drobnymi rzeczami.

Ta duńska filozofia znajdzie zastosowanie w życiu każdego człowieka. Zachęca przede wszystkim do celebrowania codziennych chwil i dbałości o dobry nastrój. Hygge ma wzmagać poczucie spełnienia i szczęścia. Wdrażając kilka nowych pomysłów, można poczuć się mniej samotnym, docenić chwile spędzone w gronie najbliższych lub uczynić dom bardziej przytulnym.

  1. Rower ponad wszystko.

W Danii ilość rowerów przewyższa liczbę mieszkańców. Ten wygodny i przyjazny dla środowiska środek transportu wygrywa z samochodami i komunikacją miejską. Dostosowana infrastruktura zapewnia Duńczykom bezpieczeństwo jazdy i gwarantuje szybkie dotarcie do celu podróży. Na rowerach jeżdżą wszyscy, od małych dzieci po osoby starsze. Ten trend pozwala na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej przez całe życie, nawet bez częstych wizyt w siłowni.

  1. Kraj kochających podatki.

Ponad 90% społeczeństwa w Danii deklaruje, że płaci podatki z przyjemnością. Przyczynia się do tego zapewne wysoka jakość życia i powszechna świadomość. Mimo że podatki w tym kraju należą do najwyższych w Europie, Duńczycy zdają sobie sprawę z licznych korzyści. To cena, którą są skłonni zapłacić za dobrze prosperującą służbę zdrowia i świadczenia socjalne.

  1. Nie zapłacisz w euro.

Mimo że kraj pozostaje członkiem Unii Europejskiej od 1973 r., nie przyjął nowej waluty. Wybierając się w podróż do Danii, zabierz ze sobą duńskie korony. Waluta istnieje od 1873 r. i jest efektem Skandynawskiej Unii Monetarnej. Zapłacisz nią z powodzeniem również na Wyspach Owczych oraz Grenlandii.

  1. Prezydent czy monarcha?

Dania jest monarchią konstytucyjną. Oznacza to, że głową państwa jest monarcha wspierany przez premiera i rząd. Obecnie funkcję tą obejmuje królowa Małgorzata II. Słynie z postępowych poglądów i nowoczesnych pomysłów. Cieszy się poparciem niemal całego społeczeństwa. Większość Duńczyków nie wyobraża sobie rezygnacji z monarchii.

  1. Pierwowzór Disneylandu.

Ogrody Tivoli to XIX-wieczny park rozrywki. Do dzisiaj oferuje odwiedzającym liczne atrakcje, m.in. najwyższą karuzelę świata i jedną z najstarszych drewnianych kolejek na świecie. W parku organizowane są liczne koncerty, pokazy tańca i pantomimy. To właśnie tym miejscem inspirował się Walt Disney podczas tworzenia słynnego Disneylandu.

  1. Liberalny eksperyment społeczny.

W latach 70. ubiegłego stulecia w Kopenhadze swoją historię rozpoczęła Christiania. Ta obecnie niezależna dzielnica była miejscem działalności ruchu hippisowskiego i alternatywnej kultury. Dla niektórych stanowi przykład utopijnego społeczeństwa cieszącego się pełną wolnością. Inni zwracają uwagę na przewlekły problem handlu narkotykami i postępującą komercjalizację. Tak czy inaczej, warto znaleźć chwilę na odwiedzenie tego niebanalnego mikropaństwa.

  1. Co oznacza nazwa słynnych klocków?

Nic innego niż „leg godt”, czyli „baw się dobrze”. Przedsiębiorstwo istniejące od niemal 90 lat sprzedaje miliardy zabawek na całym świecie. Żaden fan nie może obyć się bez wizyty w Legoland Billund – słynącym z licznych atrakcji wykonanych z kultowych klocków. W jednym miejscu zobaczysz Statuę Wolności, Biały Dom i Pałac Buckingham!

  1. Kulinarne rozmaitości.

Kuchnia duńska większości kojarzy się głównie ze śledziem – ale to nie wszystko! Smorrebrod to tradycyjne kanapki podawane z wędzoną rybą lub innymi, rozmaitymi dodatkami. Mięsożercom do gustu przypadną Frikadelle, czyli mięsne klopsiki. Najlepiej smakują w towarzystwie ziemniaczanej sałatki. A na deser? Koniecznie Risalamande – rodzaj puddingu ryżowego z migdałami, najczęściej przygotowywanego z okazji Bożego Narodzenia.

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi