Dania – dwa nowe kraje trafiają na czerwoną listę – a co z Polską?

W czwartek premier Danii Mette Frederiksen zwołała konferencję prasową na temat sytuacji kraju względem Covid 19. Z nowych informacji dowiedzieliśmy się że do krajów objętych kwarantanną dołączyły Finlandia i Maroko.

Wciąż krajem tzw. kwarantanny jest między innymi Beligia , Malta, Hiszpania, Andora, Rumunia, Bułgaria, Luxemburg, Irlandia, Ukraina, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Turcja, Albania, Macedonia, Serbia, Kosovo.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca aby po powrocie z wyżej wymienionych krajów przebyć dobrowolnie 14 dniową kwarantannę , natomiast obowiązkową kwarantannę mogą nałożyć pracodawcy lub instytucje społeczno-opiekuńcze takie jak przedszkola czy żłobki.
A co z Polską, czy mamy się czego obawiać?

Na tzw. czerwona liste trafiają kraje których zakażenie Covid-19 przekracza 30 na 100 000 tyś mieszkańców, Polska ma obecnie wskaźnik zachorowań na poziomie 12,9 zachorowań na 100 000 osób, więc na razie nie mamy się czego obawiać.

Aby nasz kraj trafił na listę krajów objętych kwarantanną, zachorowania na Covid-19 musiały by wzrosnąć 2-3 krotnie.

Oczywiście nie możemy przewidzieć czy duński rząd nie zmieni strategii walki z koronawirusem, niedługo również zaczyna się sezon grypowy gdzie liczba chorych prawdopodobnie będzie wzrastać, dlatego o wszystkich zmianach będziemy informować was na bieżąco.

REKLAMA