Sztokholm: Otwarto szpitalny oddział dla zgwałconych mężczyzn

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

W klinice Södersjukhuset otwarto pierwszy na świecie oddział, który ma specjalizować się w udzielaniu pomocy mężczyznom będącym ofiarami gwałtu. Utworzenie oddziału jest efektem wdrażania programu równości płciowej w szwedzkiej służbie zdrowia.

W klinice od pewnego czasu funkcjonuje również czynny całą dobę oddział, w którym przyjmowane są kobiety będące ofiarami przemocy seksualnej. W trakcie roku oddział ten udziela pomocy nawet 700 kobietom. Teraz szpital otworzył podobny oddział, którego celem jest pomoc chłopcom i mężczyznom będącym ofiarami gwałtu.

„Jesteśmy szczęśliwi, że możemy otworzyć oddział dla zgwałconych mężczyzn, po tym jak uruchomiliśmy podobny oddział dla kobiet. To pierwsze tego typu miejsce w Szwecji, a prawdopodobnie również pierwsze na świecie.” – powiedział rzecznik szwedzkiej Partii Liberalnej Rasmus Jonlund.

Satysfakcji z otwarcia oddziału nie kryli też wchodzący w skład koalicji rządzącej Sztokholmem przedstawiciele Umiarkowanej Partii Koalicyjnej. Marie Ljungberg Schoett, powiedziała: „Dotychczas nie było w mieście miejsca, w którym zgwałceni mężczyźni mogliby liczyć na pomoc. Postanowiliśmy to zmienić.”

Jak wynika z danych Szwedzkiej Rady ds. Przeciwdziałania Przestępczości w 2014 roku w Szwecji zanotowano 370 przypadków napaści seksualnej, której celem byli chłopcy i mężczyźni. Specjaliści szacują, że prawdziwa liczba ataków o charakterze seksualnym, których ofiarą padają mężczyźni, jest większa.

Źródło: wp.pl

Dodaj komentarz:

Przejdź do paska narzędzi